Hallux Valgus (Халюс Вальгус)
Hallux Valgus - найпоширеніша деформація переднього відділу стопи. Вона зустрічається у 23% населення у віці 18-65 років і більш ніж у 35% людей старших за 65 років і часто має спадковий характер. У здоровій стопі кут викривлення великого пальця стосовно першої плюснової кістки становить до 10 °. Про розвиток Халюса Вальгуса говорять, коли палець відхиляється від свого нормального становища, переміщаючись до зовнішнього краю стопи. У важких випадках ступінь усунення може досягати 90 °.
Халюс Вальгус – це не лише косметична проблема. Якщо на неї не зважати, згодом кісточка на нозі починає запалюватися і боліти, стопа деформується, порушується хода. Хороша новина полягає в тому, що якщо Халюс Вальгус діагностувати та лікувати на ранній стадії, серйозних ускладнень патології вдасться уникнути.
Причини вальгусної деформації
Hallux Valgus – результат зміни біомеханіки стопи. Нове дослідження передбачає генетичну основу його розвитку. У спадок можуть передаватися такі відхилення від норми, як неправильне розташування плюсневих кісток, дисплазія сполучної тканини або плоскостопість.
Інша причина, що часто призводить до формування Халюс Вальгус, - носіння взуття, в якому надмірне навантаження посідає передню частину стопи. Кісточка, що виступає, нерідко з'являється у людей з надмірною вагою, а також за наявності контрактури ахіллового сухожилля.
Симптоми Hallux valgus
Зміни, що відбуваються у стопах, – це тривалий процес, який люди часто недооцінюють. Формування вальгусної деформації може статися задовго до того, як виникають біль та дискомфорт. Тому, щоб не страждати від неприємних проявів, потрібно своєчасно відвідувати лікаря.
До симптомів, на які слід звернути увагу, належать:
- поява шишки, виступу в бічній частині першого плюснефалангового суглоба
- ороговіння шкіри на підошвах ніг
- видиме потовщення суглобів пальців
- біль у передньому відділі стопи або ахілловому сухожиллі (перший час може з'являтися та зникати)
- деформація сусідніх пальців під тиском великого
- метатарзалгія: розширення плюсневої кістки
- поява мозолів на кісточці, що виступає
- почервоніння та набряк, зниження рухливості великого пальця стопи
- зміна ходи
Згодом симптоми вальгусної деформації стають настільки серйозними, що людині важко ходити.
Методи лікування Hallux Valgus
З появою перших симптомів Халюса Вальгуса необхідно відразу ж звернутися до ортопеда. Для встановлення діагнозу зазвичай достатньо фізичного огляду. Лікар також може призначити рентген для визначення ступеня тяжкості деформації.
На ранніх етапах можливе консервативне лікування. Пацієнту рекомендують відмовитися від занадто тісного взуття та високого підбора, а також знизити навантаження на передню частину стопи. Додатково застосовуються:
- ортопедичні устілки та взуття
- ортези, гелеві протектори
- масаж та вправи на зміцнення м'язів гомілки
- фізіотерапія для полегшення болю
При вираженому Hallux Valgus консервативна терапія є малоефективною. Вона допомагає зменшити больовий синдром, але при цьому не коригує вже наявну деформацію стопи.